Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce GTX 16 Series |
| Model | GTX 1650 D6 OC 4G Edition (GV-N1656OC-4GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1650 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 |
| Engine Clock | |
| Core Clock | 1635 MHz |
| CUDA Cores | 896 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 12 Gbps |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Bandwidth | 192 GB/s |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 1x Dual-link DVI-D |
| 1x DisplayPort 1.4 | |
| 1x HDMI 2.0b | |
| HDCP Support | v2.2 |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | Aorus Engine |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Encoder, Volta | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Connector | N/A |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 153 x 116x 36 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









