Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR76,999.00
R63,999.00
Save: R 13,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,999.00
Save: R 3,000!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AERO Series |
| Model | GeForce RTX 4060 Ti AERO OC 16G (GV-N406TAERO OC-16GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x8 (x16 Physical) |
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | Up to 2595 MHz |
| CUDA Cores | 4352 |
| GPU Architecture | Nvidia Ada Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 18 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | Gigabyte WINDFORCE 3x Cooling System with AERO Design |
| Gigabyte 3D Active Fan Design | |
| Gigabyte RGB Fusion | |
| Dual BIOS | |
| Metal Back Plate | |
| Anti-sag bracket | |
| 3rd Generation Ray Tracing Cores | |
| 4th Generation Tensor Cores | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA NVLink | |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| Power Requirements | |
| Total Board Power | 160W |
| Recommended Power Supply | 500W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 281 x 117 x 50mm (L x W x H) |
| Boxed Accessories | Quick Start Guide |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Just stunning - Michael, 9 October 2023
Amazing service received from wootware! Received the gpu super fast. The looks of this card is stunning, and pairing it with a white build just sits right. Would definitely recommend the 4060 ti 16gb you really do get much more performance with the extra 8gb of ram.
Customers Who Bought This Also Bought
G.Skill F4-3200C16D-32GIS Aegis 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL16 1...
In stock with WootwareR6,499.00
R6,199.00
Save: R 300!
Crucial CT1000P3PSSD8 P3 Plus 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!


















