Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
ARKTEK Radeon RX 580 CYCLOPS 8G V4 2048SP 8GB GDDR5 256-bit PCIe ...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,299.00
Save: R 1,700!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GAMING OC Series |
| Model | Radeon RX 7900 XTX GAMING OC 24G (GV-R79XTXGAMING-OC-24GD) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Compute Units | 96 Compute Units |
| Ray Accelerators | 96 |
| ROPs | 192 |
| Stream Processors | 6144 |
| Base Clock | 1900MHz |
| Game Clock | Up to 2330MHz |
| Max Boost Clock | Up to 2525MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 3 Architecture |
| GPU Design | 1x TSMC 5nm Graphics Compute Die (GCD) |
| 6x TSMC 6nm Memory Controller Dies (MCD) | |
| Memory | |
| Infinity Cache | 96MB |
| Effective Memory Clock | 20Gb/s |
| Memory Size | 24GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 960GB/s |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.1 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 |
| 2x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | World's First GPU Chiplet Design with one GCD and six MCDs |
| WINDFORCE Cooling System | |
| Gigabyte Dual BIOS | |
| 100mm Alternate-Spinning Fan Layout | |
| Gigabyte RGB Fusion Integration | |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 UHBR 13.5 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 350W |
| Minimum Recommended Power Supply | 850W |
| Recommended Power Supply | 1000W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slots |
| Dimensions | 331 x 138 x 50mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Montech Century II 1050 ATX 3.1 1050W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully...
In stock with WootwareR2,399.00
R2,099.00
Save: R 300!










