Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | Vision D |
| Model | Z590I VISION D (rev. 1.0) |
| CPU | LGA1200 Package: |
| 11th Gen Intel Core i9, Core i7, Core i5 Processors | |
| 10th Gen Intel Core i9, Core i7, Core i5, Core i3, Pentium, Celeron* Processors | |
| * Limited to processors with 4 MB Intel Smart Cache, Intel Celeron G5xx5 family | |
| Chipset | Intel Z590 Express Chipset |
| Memory | |
| 11th Generation Intel Core i9/i7/i5 Processors: | Support for DDR4-4600(O.C.) / 4500(O.C.) / 4400(O.C.) / 4300(O.C.) /4266(O.C.) / 4133(O.C.) / 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3666(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200 / 3000 / 2933 / 2800 / 2666 / 2400 / 2133 MHz Memory Modules |
| 10th Generation Intel Core i9/i7 Processors: | Support for DDR4-2933 / 2666 / 2400 / 2133 MHz Memory Modules |
| 10th Generation Intel Core i5/i3/Pentium/Celeron Processors: | Support for DDR4-2666 / 2400 / 2133 MHz Memory Modules |
| 2x DDR4 DIMM Sockets Supporting Up to 64 GB (2x 32GB DIMM) of System Memory | |
| Dual Channel Memory Architecture | |
| Support for ECC Un-Buffered DIMM 1Rx8/2Rx8 Memory Modules (Operate in Non-ECC Mode) | |
| Support for Non-ECC Un-Buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 Memory Modules | |
| Support for Intel Extreme Memory Profile (XMP) Memory Modules | |
| Graphics | |
| On-Board Graphics | Integrated Intel UHD Graphics Processor Intel Thunderbolt 4 Controller: |
| 2x Intel Thunderbolt 4.0 USB Type-C Connectors, Supporting DisplayPort and Thunderbolt Video Outputs with a Maximum Resolution of 5120x2880 @60 Hz with 24 bpp *** | |
| * Support for DisplayPort 1.4 version and HDCP 2.3 | |
| * The number of Thunderbolt devices that can be used is dependent on the number of the PCI Express devices being installed. Please consult the motherboard manual for more information. | |
| * Graphics Specifications May Vary Depending on CPU Support | |
| Audio | |
| Codec | Realtek ALC4080 Codec |
| Ports | 1x 2-Channel 3.5mm Line-Out High Definition Audio, 1x Microphone Port |
| Features | Dolby DTS: X Ultra Supported |
| Networking | |
| Ethernet | Intel I225 2.5GbE LAN Chip (2.5 Gbit/1 Gbit/100 Mbit) |
| WiFi | Intel WiFi 6 AX200 802.11ax 2x2 MIMO Dual-Band Adapter (160MHz Bandwidth, Up to 2.4Gbps data rate) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| PCIe Expansion | |
| Expansion Slots | 1x PCIe 4.0 x16 Electrical Slot |
| Storage | |
| CPU Direct | 1x M.2 Type 2260/2280 PCIe 4.0 x4 NVMe M-Key Connector |
| Chipset | 1x M.2 Type 2260/2280 PCIe 3.0 x4 SATA/NVMe M-Key Connector (On the rear of the motherboard) |
| 4x SATA 6Gb/s Connectors | |
| Support for RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10 | |
| Intel Optane Memory Ready | |
| Connectivity | |
| Chipset | 1x USB Type-C Port with USB 3.2 Gen 1 Support, Available Through the Internal USB Header |
| 2x USB 3.2 Gen 2 10Gbps Type-A Ports (Red) on the Back Panel | |
| 6x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Ports (4 Ports on the Back Panel, 2 Ports Available Through the Internal USB Header) | |
| Intel Thunderbolt 4 Controller | 2x Thunderbolt 4.0 USB Type-C Ports on the Back Panel, with USB 3.2 Gen 2 10Gbps Support |
| USB 2.0 Hub | 2x USB 2.0/1.1 Ports Available Through the Internal USB Header |
| Connectors/Ports | |
| Internal I/O Connectors | 1x 24-pin ATX Main Power Connector |
| 1x 8-pin ATX 12V Power Connector | |
| 1x CPU Fan Header | |
| 3x System Fan Headers | |
| 1x Addressable LED Strip Header | |
| 1x RGB LED Strip Header | |
| 4x SATA 6Gb/s Connectors | |
| 2x M.2 Socket 3 Connectors | |
| 1x Front Panel Header | |
| 1x Speaker Header | |
| 1x USB Type-C Header, with USB 3.2 Gen 1 Support | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Header | |
| 1x USB 2.0/1.1 Header | |
| 1x Clear CMOS Jumper | |
| 1x Chassis Intrusion Header | |
| Back Panel Connectors | 1x DisplayPort-In Port |
| 2x Thunderbolt 4 Connectors (USB Type-C Port, with USB 3.2 Gen 2 Support) | |
| 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports (Red) | |
| 4x USB 3.2 Gen 1 Ports | |
| 1x Q-Flash Plus Button | |
| 1x RJ-45 Port | |
| 2x SMA Antenna Connectors (2T2R) | |
| 2x Audio Jacks | |
| I/O Controller | iTE I/O Controller Chip |
| Hardware Monitoring | Voltage Detection |
| Temperature Detection | |
| Fan Speed Detection | |
| Fan Fail Warning | |
| Fan Speed Control | |
| General | |
| BIOS | 1x 256 Mbit Flash Licensed AMI UEFI BIOS |
| PnP 1.0a, DMI 2.7, WfM 2.0, SM BIOS 2.7, ACPI 5.0 | |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Form Factor | Mini-ITX 17.0cm x 17.0cm |
| Dimensions | 170 x 170mm (L x H) |
| Features | Gigabyte APP Center |
| Gigabyte @BIOS | |
| Gigabyte EasyTune | |
| Gigabyte Fast Boot | |
| Gigabyte Game Boost | |
| Gigabyte On/Off Charge | |
| Gigabyte RGB Fusion 2.0 | |
| Gigabyte Smart Backup | |
| Gigabyte Q-Flash Plus | |
| Gigabyte Q-Flash Plus | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,449.00
Save: R 2,550!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
MAXSUN Challenger B760M D5 WIFI Intel B760 Raptor Lake LGA 1700 D...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,599.00
Save: R 1,400!









