
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | NUCBOX Series |
| Model | NUCBOX EVO-X1 |
| Processor | |
| Model | Ryzen AI 9 HX 370 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Boost Clock | 5.10GHz |
| Core Arrangement | 4x Zen 5 Cores, 8x Zen 5c Cores |
| Core Count | 12 cores |
| Thread Count | 24 threads |
| Cache | 24MB L3 Cache |
| Lithography | TSMC 4nm Process |
| AI Accelerator | |
| Model | AMD Ryzen AI NPU Co-Processor |
| Performance | Up to 50 TOPS (NPU) |
| Up to 80 TOPS (SoC) | |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB (On-Board) |
| Type | LPDDR5X |
| Speed | 7500 MT/s |
| Maximum Capacity | N/A, no SO-DIMM Slots available for upgrades |
| Graphics | |
| Integrated | AMD Radeon 890M RDNA3.5 Graphics |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 40Gbps Type-C Port with DisplayPort 2.1 |
| 4x USB 10Gbps Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.1 Port (FRL 48Gbps) | |
| 1x DisplayPort 2.1 Port (DSC) | |
| 1x Oculink PCIe 4.0 x4 External Port | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 2x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports | |
| Networking | |
| Ethernet | Realtek 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN |
| Wi-Fi | Intel AX200 WiFi 6 Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Power Adapter | 120W DC Adapter, 19V/6.32A |
| Dimensions | 110.19 x 107.3 x 63.2mm (W x D x H) |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- Absolutely incredible mini PC - Robin, 14 August 2025
Very powerful processor that makes easy work of day to day tasks like email and web browsing as well as office programs and watching movies/YouTube.
My primary use has been for gaming and this little box has just blown me away. Of course, it won't perform as well as a dedicated GPU but for casual 1080p gaming with reasonable settings, you can easily hit a rock solid 60 fps in most games. I've been playing Yakuza Like A Dragon, Mortal Shell, Doom 2016, Wolfenstein II and easily get over 60 fps in these games at 1080p with reasonable settings. Games like Dead Cells, Hades, Neon Abyss, Ravenswatch, Cult of the Lamb run extremely well at high 1080p settings. Newer games like Cyberpunk 2077 will definitely run on this but you will have turn the settings down a bit or enable resolution scaling/frame gen if you want get more frames out of it.
For anyone who has had Bluetooth connection issues with other mini PC's in the past (I have), I can say after a week of daily gaming with my XBOX controller, I never had a single disconnection. The Bluetooth on this particular mini PC has been rock solid 100% of the time. It comes with an Intel AX200 Wifi + Bluetooth module so it's been 100% reliable for me.
I'm super happy with this little box. It's so small and compact, I can easily move it between my desk and my TV in the lounge for when I want to game on the big screen or watch movies. If you're looking for a powerful mini PC that can handle some casual 1080p gaming then I can highly recommend this little box. - Incredibly powerful little box - Chad, 17 February 2025
Insanely small and compact and can be provisioned for everything from a small server to a gaming PC - just need availability of OcuLink docking stations!
- GMKtec NUCBOX EVO-X1 Rocks! - Pieter, 21 January 2025
This little PC packs a very BIG push. Good for AAA gaming, video editing and normal work.
Check out my review at https://www.youtube.com/watch?v=R8pZGC2weQE
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,499.00
Save: R 1,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,799.00
R7,999.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,499.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,499.00
R8,499.00
Save: R 2,000!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!









