| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | NUCBOX Series |
| Model | NUCBOX K11 |
| Processor | |
| Model | Ryzen 9 8945HS |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Boost Clock | 5.20GHz |
| Core Arrangement | 8x Zen 4 Cores |
| Core Count | 8 cores |
| Thread Count | 16 threads |
| Cache | 24MB L3 Cache |
| Lithography | TSMC 6nm Process |
| AI Accelerator | |
| Model | AMD Ryzen AI NPU Co-Processor |
| Performance | Up to 16 TOPS (NPU) |
| Up to 39 TOPS (SoC) | |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB (2x16GB SO-DIMM) |
| Type | DDR5 |
| Speed | 5600 MT/s |
| Maximum Capacity | 2x SO-DIMM Slots on-board, Both Occupied |
| Supports Up to 64GB (2x32GB) DDR5-5600 Memory | |
| Graphics | |
| Integrated | AMD Radeon 780M RDNA 3 Graphics |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 40Gbps Type-C Port with DisplayPort 2.1 |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports | |
| 2x USB 2.0 Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.1 Port (FRL) | |
| 1x DisplayPort 2.1 Port (DSC) | |
| 1x Oculink PCIe 4.0 External Port | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 2x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports | |
| Networking | |
| Ethernet | Realtek 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN |
| Wi-Fi | WiFi 6 Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Power Adapter | 120W DC Adapter, 19V/6.32A |
| Dimensions | 132 x 125 x 58mm (W x D x H) |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- Simply lovely - Shadowraxx, 20 December 2025
This unit drives my home lab, super stable and love it so much.
- GMKtec nucbox - Carmen, 6 November 2025
Its fast, quiet and tiny. Has every port I need. No speakers but that appears to be standard with these boxes. Connects seamlessly to my monitors which has speakers. Connect via bluetooth and it has a headphone jack.
- Amazing Device - Vernon, 17 September 2025
Absolutely loving my purchase, the sleek design of the mini pc is perfect for a neater set up. The device is so quiet that i would forget it is even on if not for the beautiful LED fan. Great purchase overall
- Great little powerhouse pc. - Heinrich, 21 August 2025
This minipc has great performance and surpasses even my previous dedicated rx580 for casual gaming.
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,499.00
R10,499.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,699.00
R11,999.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,799.00
Save: R 9,200!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR24,499.00
R15,499.00
Save: R 9,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!
Dell SE2725HM 27" Full HD (1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monit...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,499.00
Save: R 1,700!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,499.00
R10,499.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!











