
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | NUCBOX Series |
| Model | NUCBOX K8 Plus |
| Processor | |
| Model | Ryzen 7 8845HS |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Boost Clock | 5.10GHz |
| Core Arrangement | 8x Zen 4 Cores |
| Core Count | 8 cores |
| Thread Count | 16 threads |
| Cache | 16MB L3 Cache |
| Lithography | TSMC 4nm Process |
| AI Accelerator | |
| Model | AMD Ryzen AI NPU |
| Performance | 16 TOPS (NPU) |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB (2x16GB SO-DIMM) |
| Type | DDR5 |
| Speed | 5600 MHz |
| Maximum Capacity | 96GB (2x48GB SO-DIMM) DDR5-5600MHz |
| 2x SO-DIMM Slots available for upgrades, 2x occupied | |
| Graphics | |
| Integrated | AMD Radeon 780M RDNA3 Graphics |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| Connectivity | |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| 2x USB 2.0 Type-A | |
| 1x HDMI 2.1(8K@60Hz) | |
| 1x DisplayPort 2.1 (8K@60Hz) | |
| 2x USB 4.0 Type-C (Power Delivery, DisplayPort alt Mode) | |
| 1x 3.5mm Headphone Jack | |
| 2x 2.5Gb Ethernet RJ45 LAN Jack | |
| 1x Oculink (PCIe 4.0 x4) | |
| 1x DC-in | |
| Networking | |
| Ethernet | 2x Intel I226V 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN |
| Wi-Fi | Intel AX200 WiFi 6 Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Power Adapter | 120W DC Adapter, 19V/6.32A |
| Dimensions | 132mm x 125mm x 58mm |
| Weight | 633g |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Really impressive. - Dominik, 29 September 2025
I now have around 12 of these machines in use with different users and they are with out a doubt impressive. All my users report that they handle graphic intensive tasks easily like drawings and also CPU intensive tasks. They are also easy to mount under desks and with 4 display output options it makes for quite the sleek setup. The build quality is also solid and sturdy and they remain cool and at this price there are hardly any machines like it out there. Definitely 5 stars.
- GMKTEK Nucbox K8 Plus - Larry, 15 September 2025
Firstly 5 Stars to Wootware, for their great prices, and efficient service in processing the order and delivery. The GMKTEK Nucbox K8 Plus is exactly what I was expecting, after researching all the competition. I added a 2 TB Samsung 990 EVO SSD without any issues. It is a very understated machine, no loud whoosh as it ramps up, but inside the Cpu & Gpu are working hard without a lot of fuss. Really happy with my purchase.
- Awesome product - Sungold , 15 August 2025
Works perfectly with great temperature control.
Highly recommended. - Awesome mini Gaming PC - Martin, 17 March 2025
Received two weeks ago and installed Bazzite on it, effectively turning it into a Steam console. Been gaming ever since. Plays AAA games on high, with no effort what so ever.
This PC will be great for a home server (plex, media) or even for office workers. This PC will perform very good with power users, that works on huge spreadsheets etc. - What an awesome machine - Martin, 11 March 2025
I installed Bazzite HTPC on here as soon I got it. It's now my Steam console. Man, does this thing play every game I throw at it.
Wifi is good enough, could've been a bit better, but my router is on the other side of two walls, so not complaining. This thing is just the best replacement for my 13 year old gaming PC.
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,799.00
R7,999.00
Save: R 1,800!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,499.00
Save: R 1,500!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,499.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,499.00
R8,499.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!
Cooler Master MPW-A001-AFAG-BEU ELITE Gold 1000 1000W 80 Plus Gol...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,349.00
Save: R 450!











