Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling SE-207-XT Advanced 120mm Black PWM Premium High-End CP...
In stock with WootwareR1,299.00
R799.00
Save: R 500!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | FROZN |
| Model | FROZN A620 ARGB WHITE |
| Compatibility (Intel) | LGA1851/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| Compatibility (AMD) | AM5/AM4 |
| TDP | 270W |
| Overall Dimension | 120×142×154mm (L×W×H) |
| Heatsink Material | 6×Ф6mm Heatpipe Copper Base Aluminum Fin |
| Weight | 1200g (heatsink fan) |
| Fan Dimension | 120×120×27mm (2 pcs) |
| Fan Speed | 500±200 ~ 2000±10% RPM |
| Max. Air Flow | 78CFM |
| Max. Static Pressure | 2.68mmH2O |
| Noise | 29.9dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC (4Pin PWM) / 5V 3Pin ARGB |
| Operating Voltage | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 3W |
| Bearing Type | FDB |
| Connector | 4Pin PWM / 5V 3Pin ARGB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome cooler! - Drikus, 9 April 2025
Everything on this cooler is white, even the cooling pipes. The fans are really cool and is fully modular with how you install them. They can be placed higher to make space for large ram modules as well. It's a very quiet cooler as well. Zero complaints.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









