Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | SE Series |
| Model | SE-214-XT V2 ARGB |
| Compatibility | Intel LGA1851/1700/1200/115X |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 200W |
| Heatpipes | 4xФ 6mm Direct Touch Heatpipes |
| Heatsink Material | Aluminium Fins |
| Dimensions | 128mm x 73mm x 152mm |
| Weight | 550g (Heatsink + Fan) |
| Fan Specifications | |
| Fan Dimensions | 120mm x 120mm x 25mm |
| Included Fans | 1x AS-120-ARGB V2 |
| Fan Speed | 300RPM - 2000RPM |
| Max Air Flow | 58CFM |
| Max Static Pressure | 1.94mmH2O |
| Noise | 27.2dB(A) |
| Rated Voltage | 12VDC (4-pin PWM) |
| Operating Voltage | 10.8VDC ~ 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.15A |
| Power Input | 1.8W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4-pin PWM |
| 3-pin ARGB | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Perfect for Most - Carlo, 27 February 2026
Has absolutely zero issues keeping my Ryzen 5 9600x at balmy temps under heavy loads, I suspect it would comfortably handle some light overclocking too, though I haven't dabbled.
The ARBG is really nice too, and the unit looks great overall.
Great for the price, would buy it again if I had to do it over.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









