| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Model Number | BX80646I74790K |
| Series | Haswell | General |
| Processor Number | i7-4790K |
| Cores | Quad Core |
| Clock Speed | 4 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Lithography | 22 nm |
| Socket | LGA1150 |
| Processor Graphics | Intel HD Graphics 4600 |
| Wattage | 88 W |
| Memory Interface | DDR3-1333/1600 | Extra Info | Advanced Technologies |
| Intel Turbo Boost Technology ‡ | 2 |
| Intel vPro Technology ‡ | No |
| Intel Hyper-Threading Technology ‡ | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) ‡ | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) ‡ | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) ‡ | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel 64 ‡ | Yes |
| Intel My WiFi Technology | Yes |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology ‡ | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No | Intel Data Protection Technology |
| AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes | Intel Platform Protection Technology |
| OS Guard | Yes |
| Trusted Execution Technology ‡ | No |
| Execute Disable Bit ‡ | Yes |
| Anti-Theft Technology | Yes | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Out of stock
Wootware Wolverine - Enthusiast Dual-GPU SLi High Performance ATX Gaming PC
From: R15,506.00
To: R27,171.00
Out of stock
Out of stock
Out of stock
- Well Priced and Good Performer. - Kershan, 6 July 2015
Product got to me in a week. Packaged well, ordered with my motherboard (Asrock z97-Extreme4) and case (Fractal Design Core 2300).
CPU was priced very well. Performs as expected at stock speeds, which is all I need until I get some better cooling, then I will attempt some overclocking. CPU hits 4.4Ghz on all cores, after unlocking the restriction with Intel® Extreme Tuning Utility.
Intel's potato(4600) on-board graphics performs okay and is an improvement on the 3000 I was using before. No problem with full HD (1080p) videos and plays Dota 2 on lowest settings @ 1080p very well.
Generally good CPU all round. Well worth the money when coming from a laptop i5 @ 2.5Ghz Intel CPU. - Excellent Processor - Christopher, 20 October 2014
Does what it should and really made a Hugely noticeable performance increase from the Quad Core Q6600 that i was using prior to this, haven't overclocked it yet but looks set too be a monster of a processor for a long time to come
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,449.00
Save: R 2,550!
Western Digital WDS200T4G0E WD Green SN3000 2TB M.2 2280 PCIe 4.0...
In stock with WootwareR7,899.00
R5,399.00
Save: R 2,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Kingston KCP556US8-16 16GB (1x16GB) DDR5-5600MT/s CL46 1.1V Deskt...
In stock with WootwareR4,299.00
R4,199.00
Save: R 100!
Palit GeForce RTX 5070 Infinity 3 NE75070019K9-GB2050S 12GB GDDR7...
Contact for AvailabilityR15,799.00
R12,499.00
Save: R 3,300!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
Contact for AvailabilityR1,999.00
R1,399.00
Save: R 600!
Seagate ST18000NM000J Exos X18 Standard Model FastFormat (512e/4K...
Contact for AvailabilityR11,180.00
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
XPG AX4U320016G16A-DT50 SPECTRIX D50 RGB 32GB (2x16GB) DDR4-3200M...
In stock with WootwareR6,799.00
R6,099.00
Save: R 700!























