Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | KingBank |
| Series | SSD |
| Model | KP270 2TB |
| Capacity | 2TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe Gen4 ×4 |
| Controller | InnoGrit |
| DRAM Type | DDR4 Samsung |
| Flash Type | SK Hynix 3DV7 |
| Sequential Read/Write | Read: 7400MB/s; Write: 6800MB/s |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Shock Resistance | 1500G / 0.5ms |
| Dimensions (L×W×H) | 80×22×2.5mm |
| Terabytes Written (TBW, Max Capacity) | 1024TB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1024TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!



