Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | KingBank |
| Series | SSD |
| Model | KP270 1TB |
| Capacity | 1TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe Gen4 ×4 |
| Controller | InnoGrit |
| DRAM Type | DDR4 Samsung |
| Flash Type | SK Hynix 3DV7 |
| Sequential Read/Write | Read: 7400MB/s; Write: 6800MB/s |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Shock Resistance | 1500G / 0.5ms |
| Dimensions (L×W×H) | 80×22×2.5mm |
| Terabytes Written (TBW, Max Capacity) | 1024TB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1024TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R2,999.00
Save: R 2,400!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!
Customers Who Bought This Also Bought





