| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | KC3000 |
| Model | SKC3000S/512G |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 512GB |
| Controller | Phison E18 |
| NAND | 3D TLC |
| Sequential Read | 7,000MB/s |
| Sequential Write | 3,900MB/s |
| Random 4K Read | Up to 450,000 IOPS |
| Random 4K Write | Up to 900,000 IOPS |
| Total Bytes Written (TBW) | 400TBW |
| Power consumption | 5mW idle / 0.34W avg / 2.7W (MAX) read / 4.1W (MAX) write |
| Storage temperature | -40°C~85°C |
| Operating temperature | 0°C~70°C |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 2.21mm |
| Weight | 7g |
| Vibration operating | 2.17G peak (7-800Hz) |
| Vibration non-operating | 20G Peak (20-1000Hz) |
| MTBF | 1,800,000 hours |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 400TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Solid SSD - Bergvliet High School, 21 May 2025
500GB NVME SSD's in PCIE Gen 4 are becoming a rarer breed these days as manufacturers would rather focus on larger capacities. However for our school, 500GB drives are the perfect sweet spot. I bought this as the usual drives I normally pick from weren't available at the time. Works exactly as it advertises, no complaints. The price is a bit higher than drives in this category, but this is a higher performing tier of drive than most others, so I'm not too worried about the extra cost.
- Brilliant little M.2 - Martin, 10 March 2025
After installation, this product performs exactly as it states in the specs. Very fast and reliable SSD and at the same time running much cooler then another flagman NVMe's. You'll never go wrong with this! Highly recommended!
- Kingston KC3000 - Great Product! - Landon, 18 December 2024
The Kingston KC3000 SSD is a stellar product, offering exceptional build quality and lightning-fast speeds. Its performance exceeds expectations, making it perfect for gaming and productivity workload. Definitely recommended.
Overall great product!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!

