Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | KC3000 |
| Model | SKC3000D/2048G |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 2048GB |
| Controller | Phison E18 |
| NAND | 3D TLC |
| Sequential Read | 7,000MB/s |
| Sequential Write | 7,000MB/s |
| Random 4K Read | Up to 1,000,000 IOPS |
| Random 4K Write | Up to 1,000,000 IOPS |
| Total Bytes Written (TBW) | 1600TBW |
| Power consumption | 5mW idle / 0.36W avg / 2.8W (MAX) read / 9.9W (MAX) write |
| Storage temperature | -40°C~85°C |
| Operating temperature | 0°C~70°C |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 3.5mm |
| Weight | 9.7g |
| Vibration operating | 2.17G peak (7-800Hz) |
| Vibration non-operating | 20G Peak (20-1000Hz) |
| MTBF | 1,800,000 hours |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1600TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!



