| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | KC3000 |
| Model | SKC3000S/1024G |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 1024GB |
| Controller | Phison E18 |
| NAND | 3D TLC |
| Sequential Read | 7,000MB/s |
| Sequential Write | 6,000MB/s |
| Random 4K Read | Up to 900,000 IOPS |
| Random 4K Write | Up to 1,000,000 IOPS |
| Total Bytes Written (TBW) | 800TBW |
| Power consumption | 5mW idle / 0.33W avg / 2.8W (MAX) read / 6.3W (MAX) write |
| Storage temperature | -40°C~85°C |
| Operating temperature | 0°C~70°C |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 2.21mm |
| Weight | 7g |
| Vibration operating | 2.17G peak (7-800Hz) |
| Vibration non-operating | 20G Peak (20-1000Hz) |
| MTBF | 1,800,000 hours |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty Or 800TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Brilliant little M.2 - Martin, 10 March 2025
After installation, this product performs exactly as it states in the specs. Very fast and reliable SSD and at the same time running much cooler then another flagman NVMe's. You'll never go wrong with this! Highly recommended!
- Very fast, more than advertised - Fezeka Mnisi, 8 December 2022
I mean at the end of the day, it's a Gen 4 SSD with DRAM on it. SSD reviews are hardly interesting, but I will say this is very fast and for a cheaper price than the 980 Pro while outperforming it slightly overall means it's a great deal. In my testing, I reached ~7100 MB/s reads and 60xx MB/s writes. Fast and quick, keeps cool too as the sticker on top actually acts as a heatsink (Thin metal piece), but a motherboard with a thermal pad for the SSD slot is still recommended for prolonged SSD read and write tasks.
- need for speed - Ryuji Johan, 14 September 2022
Remember upgrading from a harddrive to a solid state? Go back in time and experience it all over again. at 7000/6000 (R/W) this is one of the fastest nvmes you can get.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



