Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad Series |
| Model | ThinkPad Professional Gen 2 16" (4X41Q27250) |
| Supported Notebooks | Up to 16" Notebooks |
| Laptop Compartment Clearance | 367 x 266 x 30mm (W x D x H) |
| Colour | Black |
| Weight | 1.0kg |
| Materials | Snow Yarn Polyester Exterior, 70% PET Recycled |
| ABS Plastic | |
| Woven fabrics | |
| Bag Dimensions | 435 x 300 x 185mm (H x W x D) |
| Features | Fully Cushioned Main Notebook Compartment |
| Fully Cushioned Secondary Notebook/Tablet Compartments | |
| Organiser Pockets for Peripherals & Accessories< | |
| Padded Adjustable Shoulder Straps | |
| RFID Safe Internal Pocket | |
| Quick Access Zippered Front Pockets | |
| Travel-Friendly Luggage Strap | |
| Pass-Through Charging Cable Grommet | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!









