Customers Who Viewed This Product Purchased
Features Product Description
Additional Information
Reviews (3)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | VENTUS 2 12G OC |
| Model | GeForce RTX 3060 |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1807 MHz |
| CUDA Cores | 3584 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 15 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Yes, Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort v1.4 |
| 1x HDMI 2.1 (4K@120Hz) | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | MSI TORX Fan 3.0 |
| Dual Fan Thermal Design | |
| MSI Afterburner Overclocking Utility | |
| MSI Center Software | |
| Reinforcing Backplate | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | 170W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2-Slot |
| Dimensions | 235mm x 124mm x 42mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome - Johan, 6 December 2025
I was quite scared to buy this, but in the end it really supprised me. It's giving the the performance i required.
- Wootware and MSI GeForce RTX 3060 - Floyd, 21 July 2025
I am really happy with the MSI GeForce RTX 3060! No hassles - it works perfectly and it arrived in 1 business day I must say I'm really impressed about that delivery time. Otherwise I will continue shopping on Wootware - great store!
- So quiet and good value for the amount of DDR RAM! - Lohann, 20 July 2022
I love this GPU! It is fast, it runs cool and so very very quiet even at 100% load! Great improvement on my old GPU, especially since the prices have come down. Far Cry 6 on ultra here I come!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!


