Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,799.00
Save: R 3,200!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | RTX 4070 Ti Super Series |
| Model | SHADOW 3X OC |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 Ti SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Boost Clock | 2640MHz |
| Extreme Performance Clock | 2655MHz (Via MSI Center) |
| CUDA Cores | 8448 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort v1.4a |
| 1x HDMI (Supports 4K@120Hz HDR, 8K@60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in HDMI 2.1a) | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.5 | |
| Super Resolution | |
| DLAA | |
| Ray Reconstruction | |
| Frame Generation | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| NVIDIA 8th Generation Encoder (NVENC) | |
| NVIDIA 5th Generation Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| SFF-Ready Enthusiast GeForce Card | |
| MSI TORX Fan 4.0 | |
| Airflow Control | |
| Core Pipe | |
| Zero Frozr | |
| Reinforcing Backplate | |
| MSI Center Software | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 700W |
| Power Connector | 1x 16-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2-Slot |
| Dimensions | 308mm x 120mm x 43mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









