Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR76,999.00
R63,999.00
Save: R 13,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,999.00
Save: R 3,000!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | VENTUS Series |
| Model | GeForce RTX 4080 SUPER 16G VENTUS 3X OC Edition (RTX-4080-SUPER-16G-VENTUS-3X-OC) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4080 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Base Clock | 2210 MHz |
| Boost Clock | Up to 2580 MHz |
| MSI Center Extreme Performance Boost Clock | Up to 2595 MHz |
| CUDA Cores | 10240 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Ada Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 22.4Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.1a |
| 2x DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | Yes, 2.3 |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | MSI VENTUS 3X Cooling System with TORX 4.0 Fans |
| Ventilated Supporting Metal Back Plate | |
| MSI Afterburner Overclocking Utility | |
| MSI Center Utility | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 3rd Gen Ray Tracing Cores | |
| 4th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 8th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 1x 16-Pin 12VHPWR Connector (or 3x 8-pin PCI PEG Connectors) |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3-Slot |
| Dimensions | 322 x 136 x 62mm (L x W x H) |
| RGB | N/A |
| Boxed Accessories | 1x MSI PCIe Support Bracket |
| 1x 12VHPWR Adapter Cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |










