Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GeForce RTX 5050 |
| Model | GAMING OC (G5050-8GC) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5050 |
| Chipset Manufacturer | Nvidia |
| Interface | PCIe 5.0 x8 (x16 Physical) |
| Core Clock | Extreme Performance: 2647 MHz (MSI Center) |
| Boost: 2632 MHz | |
| CUDA Cores | 2560 |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort v2.1b |
| 1x HDMI 2.1b (up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | 7680 x 4320 |
| Maximum Digital Resolution | 4 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | TWIN FROZR 10 |
| STORMFORCE Fans | |
| Efficient Heat Transfer Heat Pipes | |
| Reinforcing Backplate | |
| MSI Center | |
| Afterburner | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 41mm |
| Dimensions | 202mm x 120mm x 41mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ZOTAC GeForce RTX 5050 GAMING Twin Edge ZT-B50500E-10M 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,999.00
Save: R 1,800!
Gigabyte GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G GV-N5050GAMING OC-8GD 8GB ...
In stock with WootwareR7,799.00
R6,299.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5050 DUAL NE65050019P1-GB2070D 8GB GDDR6 128-bi...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,999.00
Save: R 1,800!
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR6,199.00
R4,499.00
Save: R 1,700!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR3,499.00
R2,499.00
Save: R 1,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
Lexar LNM620X256G-RNNNG NM620 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Sol...
Contact for AvailabilityR1,099.00
G.Skill F4-3000C16D-16GISB Aegis 16GB (2x8GB) DDR4-3000MHz CL16 1...
In stock with WootwareR3,099.00
R2,999.00
Save: R 100!
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!




















