Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | VENTUS 2X OC |
| Model | G5050-8V2C |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5050 |
| Chipset Manufacturer | Nvidia |
| Interface | PCIe 5.0 x8 (x16 Physical) |
| Extreme Performance | 2617 MHz (MSI Center) |
| Boost | 2602 MHz |
| CUDA Cores | 2560 Units |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort v2.1b |
| 1x HDMI v2.1b (Up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | MSI TORX Fan 5.0 |
| Reinforcing Backplate | |
| MSI Center | |
| MSI Afterburner | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | 130W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 41mm |
| Dimensions | 197mm x 120mm x 41mm |
| Weight | 491g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ZOTAC GeForce RTX 5050 GAMING Twin Edge ZT-B50500E-10M 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,999.00
Save: R 1,800!
Gigabyte GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G GV-N5050GAMING OC-8GD 8GB ...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,999.00
Save: R 1,800!
Palit GeForce RTX 5050 DUAL NE65050019P1-GB2070D 8GB GDDR6 128-bi...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,699.00
Save: R 1,800!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Lexar LNM620X256G-RNNNG NM620 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Sol...
Contact for AvailabilityR1,099.00
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
XPG AGAMMIXS60-1T-CSBK GAMMIX S60 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Blac...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,999.00
Save: R 1,300!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,399.00
R8,799.00
Save: R 600!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
1STPLAYER MV8-TP-BK-3F7R-1F7 MV8-TP ARGB Tempered Glass Black Ste...
Contact for AvailabilityR1,499.00
R1,049.00
Save: R 450!





















