Customers Who Viewed This Product Purchased
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
ASUS GeForce RTX 5090 ROG Astral OC Edition 90YV0LW0-M0NM00 32GB ...
In stock with WootwareR84,999.00
R74,999.00
Save: R 10,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 AORUS MASTER 32G GV-N5090AORUS M-32GD 3...
In stock with WootwareR74,999.00
R69,999.00
Save: R 5,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR71,999.00
R64,999.00
Save: R 7,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 GAMING OC 32G GV-N5090GAMING OC-32GD 32...
In stock with WootwareR73,999.00
R66,999.00
Save: R 7,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 AORUS MASTER ICE 32G GV-N5090AORUSM ICE...
In stock with SupplierR66,099.00
ASUS GeForce RTX 5090 ROG Astral BTF OC Edition ROG-ASTRAL-RTX509...
In stock with SupplierR72,199.00
MSI GeForce RTX 5090 VENTUS 3X OC G5090-32V3C 32GB GDDR7 512-bit ...
In stock with SupplierR62,199.00
Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | LIGHTNING Series |
| Model | GeForce RTX 5090 32G LIGHTNING Z (G5090-32LZ) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5090 32G LIGHTNING Z (G5090-32LZ) |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Boost Clock | Up to 2730 MHz |
| MSI Center OC Boost Clock | Up to 2775 MHz |
| CUDA Cores | 21670 cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Interface | 512-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b (FRL) |
| 3x DisplayPort 2.1a (UHBR20) | |
| HDCP Support | Yes, supports HDCP 2.3 |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 simultaneous |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | Rigid Carbon Fiber and Lightning Pattern Detailing |
| Full-Cover Coldpate with 8" LCD Display | |
| MSI LIGHTNING Fan Cooling System with Hybrid-Fin Radiator | |
| MSI LIGHTNING Hub App | |
| MSI Center Utility | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Power Modes | 800W MSI Center OC Mode |
| 1000W MSI Extreme OC Mode | |
| Recommended Power Supply | 1500W |
| Power Connector | 2x 16-Pin 12V-2x6 Connectors |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.0 Slots (GPU) |
| LCD | 8" IPS LCD, controlled by LIGHTNING Hub App |
| Radiator Dimensions | 394 x 120 x 56mm (Including Fans) |
| Radiator Tube Length | N/A |
| Dimensions | 260 x 151 x 61mm (L x W x H) |
| Weight | N/A |
| RGB | Yes, supports MSI Mystic Light ARGB Sync |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5090 GAMEROCK OC NE75090S19R5-GB2020G 32GB GDDR...
Contact for AvailabilityR77,999.00
R64,999.00
Save: R 13,000!
ASUS GeForce RTX 5090 ROG Astral OC Edition 90YV0LW0-M0NM00 32GB ...
In stock with WootwareR84,999.00
R74,999.00
Save: R 10,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 GAMING OC 32G GV-N5090GAMING OC-32GD 32...
In stock with WootwareR73,999.00
R66,999.00
Save: R 7,000!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
G.SKILL F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR Trident Z5 NEO RGB 64GB (2x32GB)...
In stock with WootwareR24,899.00
R22,499.00
Save: R 2,400!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR71,999.00
R64,999.00
Save: R 7,000!
Antec Performance P20CE Black Steel ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,599.00
R1,399.00
Save: R 200!
Intel BX80768285K Core Ultra 9 285K 24-Core 5.70GHz Arrow Lake-S ...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ASUS ProArt Z890-CREATOR WIFI Intel Z890 Arrow Lake LGA1851 ATX D...
Contact for AvailabilityR11,549.00
Crucial CT1000T500SSD5 T500 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
Contact for AvailabilityR3,984.00
ASUS GeForce RTX 5090 TUF Gaming OC Edition TUF-RTX5090-O32G-GAMI...
Contact for AvailabilityR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!


















