Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | Jetstream Series |
| Model | GeForce RTX 4070 SUPER JetStream OC (NED407ST19K9-1043J) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 Super |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Base Clock | 1980 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| CUDA Cores | 7168 |
| GPU Architecture | Ada Lovelace |
| Memory | |
| Memory Bandwidth | 504 GB/Sec |
| Effective Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | NVIDIA Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1a |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 4K at 240Hz or 8K at 60Hz with DSC, HDR |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Ray Tracing Cores | 3rd Generation |
| Tensor Cores | 4th Generation |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | 1x 8th Generation |
| NVIDIA Decoder (NVDEC) | 5th Generation |
| CUDA Capability | 8.9 |
| Features | Gale Hunter Fan |
| 2-Ball Bearing | |
| 0-dB TECH | |
| Ultra-Wide Copper Base | |
| DrMOS | |
| NVIDIA DLSS 3 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA Real-Time Ray Tracing | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA Multi-Projection | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA Vulkan RT API | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA Omniverse | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 245W |
| Power Connector | 16-pin x1 |
| Accessory | 16-pin to 2 x 8-pin Power Cable |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.1 Slot |
| Dimensions | 328.9mm x 130.5mm x 63.5mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
ARKTEK Radeon RX 580 CYCLOPS 8G V4 2048SP 8GB GDDR5 256-bit PCIe ...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,299.00
Save: R 1,700!










