Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | 990 Pro SSD's |
| Model | MZ-V9P2T0CW |
| Application | Client PCs, Game Consoles |
| Capacity | 2,000GB (1GB=1 Billion byte by IDEMA) * Actual usable capacity may be less (due to formatting, partitioning, operating system, applications or otherwise) |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4, NVMe 2.0 |
| Dimension (Pack: WxHxD) | 80 x 24.3 x 8.2 mm (with heatsink) |
| Weight | Max 28.0g Weight |
| Storage Memory | Samsung V-NAND 3-bit MLC |
| Controller | Samsung in-house Controller |
| Cache Memory | Samsung 2GB Low Power DDR4 SDRAM |
| TRIM Support | Supported |
| S.M.A.R.T Support | Supported |
| GC (Garbage Collection) | Auto Garbage Collection Algorithm |
| Encryption Support | AES 256-bit Encryption (Class 0)TCG/Opal IEEE1667 (Encrypted drive) |
| WWN Support | Not supported |
| Device Sleep Mode Support | Yes |
| Sequential Read | Up to 7,450 MB/s * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Sequential Write | Up to 6,900 MB/s * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Read (4KB, QD32) | Up to 1,400,000 IOPS * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Write (4KB, QD32) | Up to 1,550,000 IOPS * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Read (4KB, QD1) | Up to 22,000 IOPS * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Write (4KB, QD1) | Up to 80,000 IOPS * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Average Power Consumption (system level) | Average: 5.4 WMaximum: 7.8 W (Burst mode)* Actual power consumption may vary depending on system hardware & configuration |
| Power consumption (Idle) | Max. 50 mW * Actual power consumption may vary depending on system hardware & configuration |
| Allowable Voltage | 3.3 V ± 5 % Allowable voltage |
| Reliability (MTBF) | 1.5 Million Hours Reliability (MTBF) |
| Operating Temperature | 0 - 70 ℃ Operating Temperature |
| Shock | 1,500 G & 0.5 ms (Half sine) |
| Management SW | Magician Software for SSD management |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty Or 1200TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,799.00
R4,799.00
Save: R 6,000!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,699.00
Save: R 3,600!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,299.00
Save: R 4,600!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,999.00
Save: R 2,000!



