Customers Who Viewed This Product Purchased
ARKTEK Radeon RX 580 CYCLOPS 8G V4 2048SP 8GB GDDR5 256-bit PCIe ...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,299.00
Save: R 1,700!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | RX 580 |
| Model | 11265-21 |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 580 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 3.0 |
| Boost Clock | 1430 MHz |
| Stream Processors | 2304 |
| Memory | |
| Memory Clock | 8400 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Optimized |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 2.0 |
| Shader Model | 5.0 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DVI-D |
| 2x HDMI 2.0b | |
| 2x DisplayPort 1.4 | |
| Multi-Monitor Support | 5 Display |
| Pixel DisplayPort Resolution | 5120 × 2880 @ 60 Hz |
| Pixel Dual Link DVI Resolution | 2560 × 1600 @ 60 Hz |
| HDMI Resolution | 4096 × 2160 @ 60 Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Cooler | Dual-X Fans |
| Two Ball Bearing | |
| Features | AMD CrossFire |
| FreeSync Technology | |
| Quad HD Display (4K*2K Support) | |
| Dual BIOS | |
| AMD Liquid VR Technology | |
| AMD Virtual Super Resolution(VSR) | |
| AMD TrueAudio Next Technology | |
| AMD Xconnect Ready | |
| Radeon VR Ready Premium | |
| HDR Ready | |
| Dual-X Cooling | |
| NITRO Boost | |
| Intelligent Fan Control III | |
| Black Diamond Choke 4 | |
| Fuse Protection | |
| Precision Fan Control | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 500 W |
| Power Consumption | 250 W |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.2 Part Slot Occupied |
| Dimensions | 260 x 135 x 43 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Mushkin MKNSSDS21TB Source 2 1TB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid State...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,999.00
Save: R 400!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Mushkin MKNSSDTS512GB-D8 Tempest 512GB PCIe 3.0 x4 NVMe M.2 2280 ...
In stock with WootwareR2,199.00
R2,099.00
Save: R 100!
GeiL GP48GB3200C22SC Pristine 8GB (1x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V XMP...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
Seagate ST8000VN002 IronWolf 8TB 5400RPM 256MB Cache SATA 3.0 3.5...
Contact for AvailabilityR5,699.00
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!















