Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Legion HX |
| Model | SF-650P14XE(HX) |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 650W |
| 80 Plus Efficiency | Gold Rating |
| 87% 90% 87% Efficiency At 20% 50% 100% Rate Load (115V) | |
| Intel Power Design Guide | v2.92 |
| Fan | 120mm H.L.B Silent Fan |
| PFC | Active |
| Connectors | 1x 20+4 Pin Connector (600mm) |
| 2x 8(4+4) Pin Connector (700mm) | |
| 2x PCI 6+2 Pin Connectors (550+150mm) | |
| 6x SATA Connectors | |
| 4x 4 Pin Molex Connectors | |
| AC Input Voltage | 100V - 240V |
| Input Frequency Range | 50Hz / 60Hz |
| DC Output Voltage | 3.3V, 5V, 12V, -12V, 5VSB |
| Protection | OVP, OCP, Dual OPP, SCP, UVP, OTP, NLO, SIP |
| Safety Certification | cTÜVus / TÜV / CB / CE / FCC / RCM / BSMI / RoHS |
| Dimension | 140 x 150 x 86 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Super Flower Legion HX 650W 80 Plus Gold Non Modular PSU - Kobus , 25 April 2025
Product came very well packaged from the couriers, I am very very happy with my purchase and choice for this as my PSU! It serves its purpose and has no issues whatsoever! Thanks Super Flower and Wootware for the amazing service!
- good choice - Kagiso , 7 April 2025
its has the loudest fan in the pc unless your other fans are running full speed or you dont have others
- Happy with the Product - Jarryd, 8 March 2025
> It was delivered within 5 days of purchase
> It hasn't skipped a beat in about 2 weeks of heavy gaming.
> It has an excess of cables for future-proofing your system. - Solid PSU - Geoffrey, 5 March 2025
So far, the PSU works well. The only negatives are that it is non-modular and a bit audible. Excellent packing and service from Wootware.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Toshiba MG10ADA800E MG10 Series 8TB 3.5" SATA 6Gbps 512MB Cache 5...
Contact for AvailabilityR5,758.00
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,199.00
Save: R 2,600!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!























