Customers Who Viewed This Product Purchased
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | SuperMicro |
| Series | SuperChassis |
| Model | CSE-846BE2C-R1K28B |
| Device Type | SuperChassis |
| Form Factor | 4U chassis |
| Supported Mainboard Form Factor | Support size of 12" x 10", 13.68" x 13", 9.6" x 9.6" |
| Dimensions (WxDxH) | Width 17.2" (437mm) x Height 7" (178mm) x Depth 26.5" (673mm) |
| Weight | 75 lb (34.02 kg) |
| Enclosure Color | Black | Processor |
| Compatible processor | Single and Dual Intel and AMD processors | Expansion / Connectivity |
| Expansion Slots Total (Free) | 7 full-height & full-length expansion slot(s) | Drive Bays |
| Hot-swap | 24 3.5" hot-swap drive bay - SAS or enterprise SATA HDD only recommended |
| Peripheral Bays | 2 Optional 2.5" internal fixed drive bay | 1 Optional 3.5" internal fixed drive bay | 2 Optional 2.5" hot-swap drive bay |
| Hard Drive Bays | MCP-220-00075-0B | SAS / SATA Backplane |
| SAS / SATA Backplane | 4U Expander Backplane, features: SAS2 compliance, Scalability through cascading, 6Gb support, Inband SES-2 Enclosure Management, SAS/SATA support, Single input/output SFF 8087 connectors | Front Panel |
| Buttons | Power On/Off button, System Reset Button |
| LEDs | 2 Network Activity LEDs, Fan Fail/System Over Heat LED, HDD activity LED, Power Status LED, Unit Identification (UID) LED |
| Front Panel | MCP-280-82601-0N | System Cooling |
| Fans | 3x 8cm hot-swap redundant PWM cooling fans | System Monitoring |
| System Monitoring | Chassis intrusion switch | Power |
| Power Supply | 1280W Redundant High-efficiency Digital Power Supplies w/ PMBus 1.2 |
| Certification | 80PLUS Platinum Certified |
| Power Supply Safety / EMC | USA - UL listed, Canada - CUL listed, Germany - TUV Certified, EN 60950/IEC 60950-Compliant, CB Report, CCC Certification |
| Power Supply | PWS-1K28P-SQ |
| Power Distributor | PDB-PT846-2824 | Regulatory (Power Supply) |
| Power Supply Safety / EMC | USA - UL listed, Canada - CUL listed, Germany - TUV Certified, EN 60950/IEC 60950-Compliant, CB Report, CCC Certification | Operating Environment / Compliance |
| Operating Temperature | 5°C ~ 35°C (41°F ~ 95°F) |
| Non-Operating Temperature | -40°C ~ 60°C (-40°F ~ 140°F) |
| Operating Relative Humidity | 8% ~ 90% (non-condensing) |
| Non-Operating Relative Humidity | 5% - 95% (non-condensing) | Standard Parts List |
| Chassis | CSE-846BE2C-R1K28B |
| Backplane | BPN-SAS3-846EL2 |
| Cables | CBL-0234L, CBL-0071L, CBL-0160L, CBL-0217L |
| Power Supply | PWS-1K28P-SQ |
| Power Distributor | PDB-PT846-2824 |
| Air Shroud | MCP-310-49003-0N |
| Fans | FAN-0127L4, FAN-0125L4 |
| Front Panel | MCP-280-82601-0N |
| Hard Drive Bays | MCP-220-00075-0B |
| Mounting Rails | MCP-410-00007-0N , MCP-290-00057-0N |
| Rear Window | MCP-240-84602-0N | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
























