Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Series | Network Switches |
| Model | TEG1105P-4-63W |
| Network standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| LED Indicator | 5x Link/Ack LED indicators |
| 1 x Power LED indicator | |
| Interfaces | 5x 10/100/1000 Base-T Ethernet |
| Ports(Data/Power) | |
| 1x 10/100/1000 Base-T Ethernet Port(Data) | |
| Transmission Media | " |
| Recommended: CAT5/5e UTP or better" | Fan Quantity |
| N/A | Dimensions |
| " | 100.0 x100.0 x27.0 mm" |
| Level of proctecion | Lightning protection for ports: 6kV |
| Lightning protection for power: 6kV | |
| ESD: | |
| Air discharge: ±10kV | |
| Contact discharge: ±8kV | |
| Forwading Mode | Store-and-forward |
| Switch Capacity | 10 Gbps |
| Packet forwarding rate | 7.44Mpps |
| Buffer | 1M |
| Mac Address Table | 2K |
| Jombo Frame | N/A |
| PoE Budget | Single port: AF: 15.4W, AT: 30W |
| Whole device: 58W | |
| Input Voltage | 100-240V AC 50/60Hz |
| 51V /1.25A DC(Power Adapter ) | |
| Mounting | Desktop mounting |
| Wall mounting | |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Software Functions | Standard: the switch functions as a common unmanaged switch and all the ports of the switch can communicate with each other |
| VLAN: In this mode,1-4 ports of the switch cannot communicate with each other, but can communicate with the 5 port .Solid DIP switch to isolate ports to prevent broadcast storm and defend DHCP spoofing | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers









