Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Model | U2 v5.0 |
| Interfaces | USB 2.0 Type-A |
| Antenna Type | 1x 6dBi Antenna |
| Dimension | 48mm × 20mm × 8mm(L x W x H) |
| Wireless Standard | IEEE802.11b |
| IEEE 802.11g | |
| IEEE 802.11n | |
| IEEE 802.11ax | |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 2.4GHz: Up to 286Mbps |
| Transmission Power | <20dBm (EIRP) |
| <0.1W(EIRP) | |
| Wireless Modes | Station Mode |
| SoftAP Mode | |
| Wireless Security | WPA-PSK/WPA2-PSK |
| WPA/WPA2 | |
| Certification | CE |
| FCC | |
| UKCA | |
| RoHS | |
| Package Contents | 1x U2 Wireless Adapters |
| 1x Quick Insatalltaion Guide | |
| System Requirements | Windows 7/10/11 |
| Linux 3.10+ | |
| UOS | |
| Environment | Operating Temperature : 0°C ~ 45°C |
| Storage Temperature : -40°C ~ 70°C | |
| Operating Humility:10% ~ 90%RH Non-condensing | |
| Storage Humility:3% ~ 90%RH Non-condensing | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Ubiquiti U6-PLUS UniFi U6+ WiFi 6 Dual-Band 4x4 MU-MIMO White Cei...
Contact for AvailabilityR2,366.00









