
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Thermaltake |
| Series | Versa Series |
| Model | Versa H15 (CA-1D4-00S1NN-00) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Powder-coated Steel |
| Plastic | |
| Side Panel | Non-Windowed |
| Front I/O | 1x USB 3.0 Type-A |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 4 PCI Slots |
| Drive Bays | 1x 5.25" External Drive Bay |
| 3x 2.5 / 3.5" Universal Drive Bays | |
| PSU Support | ATX, Up to 150mm with HDD cage installed |
| Dimensions | 378 x 198 x 411mm (H x W x D) |
| Weight | 3.5kg (net) |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | N/A |
| Top | N/A |
| Rear | 1x 120mm Thermaltake Turbo Fan |
| Fan Support | |
| Front | 2x 120mm |
| Top | 2x 120mm |
| Rear | 1x 120mm |
| Radiator Support | |
| Front | Up to 240mm Radiators supported |
| Top | Up to 240mm Radiators supported |
| Rear | 120mm Radiators supported |
| Clearance | |
| Motherboard Tray | 243 x 243mm |
| CPU Cooler Height Limitation | 155mm |
| GPU Length Limitation | 315mm |
| Cable Management | Yes, behind motherboard tray |
| Radiator Thickness | 27mm |
| General | |
| Dust Filters | Yes, for the PSU |
| Chassis Lighting | HDD, Power LEDs |
| Features | Removable 3.5" Drive Cage |
| 12V EPS Routing Gap | |
| Tool-free 5.25" & 3.5" Drive installation | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Beware of Optical Drive - Schalk, 4 January 2026
This is a nice and neat case, but I just want to warn everyone that it's VERY small. Fitting an Optical Drive in this case is NOT easy on some motherboards. I have a Gigabyte B650M AORUS ELITE AX Micro-ATX board and it has pins on the Optical Drive side that prevent the drive to go in all the way.
Our workaround was to "modify" the optical drive. - Termaltake - Hannelie, 4 December 2024
Wow i love the box. It has more than enough ventilation. On/off switch and usb ports on top makes it so much beter to access. Love the designe not your daily normal office look.
- Desktop Tower - Wendy, 20 September 2024
I am very happy with the Thermaltake Tower Desktop. It is a basic tower but does the job perfectly. It is compact enough that it doesnt take up too much desk space.
- Bang for Buck - Warren, 5 April 2023
Wonderful and super budget friendly case for a basic setup. It only comes with 1 fan, so you need to get some extra. Easy setup and has very good space for its price class.
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Lian Li G99.A3X-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass Black Steel Micro-A...
Contact for AvailabilityR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Montech King 15 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black Micro-ATX Mi...
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
NZXT CC-H52FB-01 H5 Flow 2024 Dark Tinted Tempered Glass Black SG...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,199.00
Save: R 1,000!
Montech AIR 100 ARGB Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR1,449.00
R899.00
Save: R 550!
Montech Heritage Pro Black Micro-ATX Mini-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,949.00
R1,699.00
Save: R 250!
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
Lian Li G99.A3W-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass White Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Lian Li G99.A3X.00 A3-mATX Mesh Black Steel Micro-ATX Mini Tower ...
Contact for AvailabilityR1,599.00
R1,299.00
Save: R 300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
























