DeepCool R-CH160-BKNGM0-G CH160 PLUS Tempered Glass Steel Black P...
In stock with WootwareR1,199.00
R1,099.00
Save: R 100!
DeepCool R-CH170-BKNPI0D-G-1 CH170 DIGITAL Steel Mesh Black Mini-...
In stock with SupplierR1,292.00
R1,169.00
Save: R 123!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Thermaltake |
| Series | The Tower 100 Mini Chassis |
| Model | CA-1R3-00S1WN-00 |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | SPCC |
| Side Panel | 3x 4mm Tempered Glass |
| Front I/O Ports | 1x USB 3.2 Type-C Gen 2 |
| 1x USB 3.0 | |
| 2x HD Audio | |
| Motherboard Support | Mini-ITX |
| Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | 2x 2.5" (With Side Bracket) or 2x 3.5” (Without Rear Fan) |
| PSU Support | Standard PS2 PSU (Optional) |
| Form Factor | Mini Tower |
| Dimensions | 462.8 x 266 x 266 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | Exhaust: 1x 120 x 120 x 25 mm Turbo Fan (1000RPM, 16 dBA) |
| Rear | Exhaust: 1x 120 x 120 x 25 mm Turbo Fan (1000RPM, 16 dBA) |
| Fan Support | |
| Top | 1x 120mm, 1x 140mm |
| Rear | 1x 120mm, 1x 140mm |
| Top of the PSU Cover | 1x 120mm, 1x 140mm |
| Radiator Support | |
| Top | 1x 120mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Clearance | Up to 190mm |
| GPU Clearance | Up to 330mm |
| PSU Clearance | Up to 180mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great case, slightly weak build quality - Jean, 20 February 2023
The design of this case is genius. You get great airflow, and the placement of the bottom fan means often-neglected components like RAM and NVMe drives get direct airflow. It's also clever that the GPU can intake air directly from outside through filtered mesh (however the lack of passive airflow over the GPU means that your fan-stop profile is likely to struggle to keep the GPU cool at idle without waking up the fans). The shape means you get the benefit of a "vertically-mounted" GPU without using a riser cable and without interfering with a tall air-cooler. It's also relatively easy to build as you can remove all panels, and has plenty of room for a full-size ATX and all the accompanying cables, as well as up to a 3-slot tall GPU.
The build quality is a bit weak - the metal feels a bit thin and flimsy, especially the top cover, which has quite a lot of bulge and flex. The price is just a little too high to justify this. Additionally, while the first build is easy, it's tricky to make subsequent changes to the build, as you have to undo 5 screws to remove the top panel, which has to come off in order to remove the tempered glass panels (although it works OK if you just don't re-do those screws).
Overall, despite these flaws, it's an easy recommendation for someone wanting to put full-size components in a smaller-footprint ITX build while retaining good airflow. - This case is amazing - Joshua, 20 January 2023
I got a 5800x cooled by a D-Cooling SE-207-XT Advanced and an Rx5700xt with 2 140mm fans and this case just eats it all with no issue
The great airflow design is amazing since my pc never goes past 50C while working - Thermaltake Tower 100 - Andre, 22 July 2022
I chose this case because I wanted to do a small form factor build but all the ITX cases had limited options for cooling / ventilation and I don't do liquid or AIO cooling... This case fits an ITX but can do 165m high air cooler and can do a three fan GPU, plus it comes apart really well so you have great access and lots of space for cable management, it even takes a 165mm deep ATX PSU !!! I have three RGB 140mm case fans in addition to the CPU cooler in a vertical chimney effect... I love it and it looks great on my desk...
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Contact for AvailabilityR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
Montech LightFlow ARGB 240mm White Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1070F 6GB GDDR6 96-...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!





















