Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Thermaltake |
| Series | The Tower 100 Mini Chassis |
| Model | CA-1R3-00S6WN-00 |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Materials | SPCC |
| Side Panel | 3x 4mm Tempered Glass |
| Front I/O Ports | 1x USB 3.2 Type-C Gen 2 |
| 1x USB 3.0 | |
| 2x HD Audio | |
| Motherboard Support | Mini-ITX |
| Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | 2x 2.5" (With Side Bracket) or 2x 3.5” (Without Rear Fan) |
| PSU Support | Standard PS2 PSU (Optional) |
| Form Factor | Mini Tower |
| Dimensions | 462.8 x 266 x 266 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | Exhaust: 1x 120 x 120 x 25 mm Turbo Fan (1000RPM, 16 dBA) |
| Rear | Exhaust: 1x 120 x 120 x 25 mm Turbo Fan (1000RPM, 16 dBA) |
| Fan Support | |
| Top | 1x 120mm, 1x 140mm |
| Rear | 1x 120mm, 1x 140mm |
| Top of the PSU Cover | 1x 120mm, 1x 140mm |
| Radiator Support | |
| Top | 1x 120mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Clearance | Up to 190mm |
| GPU Clearance | Up to 330mm |
| PSU Clearance | Up to 180mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
DeepCool R-CH160-BKNGM0-G CH160 PLUS Tempered Glass Steel Black P...
In stock with WootwareR1,199.00
R1,099.00
Save: R 100!
DeepCool R-CH170-BKNPI0D-G-1 CH170 DIGITAL Steel Mesh Black Mini-...
In stock with SupplierR1,292.00
R1,169.00
Save: R 123!
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Contact for AvailabilityR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
Montech LightFlow ARGB 240mm White Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1070F 6GB GDDR6 96-...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!





















