Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Teamgroup |
| Series | 115S |
| Model | TS500GMTE115S |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Capacity | 500GB |
| Memory Components | 3D NAND Flash |
| Interface | NVMe PCIe Gen 3 x4 |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | 3,200MB/s |
| Sequential Write Speed | 2,000MB/s |
| 4K Random Read | Up to 250,000 IOPS |
| 4K Random Write | Up to 170,000 IOPS |
| DRAM Cache | No |
| TBW | 200 TBW |
| MTBF | 2,000,000 Hours |
| Features | Advanced Garbage Collection |
| LDPC (Low Density Parity Check) | |
| S.M.A.R.T | |
| Certificate | CE, UKCA, FCC, BSMI, KC, RCM |
| General | |
| Voltage | DC 3.3V |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 2.23mm |
| Weight | 8g |
| Operating Temperature | 0˚C ~ 70˚C |
| Shock Resistance | 1500G/0.5ms |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 200TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,699.00
R2,149.00
Save: R 1,550!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,899.00
Save: R 800!

