Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Teamgroup |
| Series | 115S |
| Model | TS250GMTE115S |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Capacity | 250GB |
| Memory Components | 3D NAND Flash |
| Interface | NVMe PCIe Gen 3 x4 |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | 3,000MB/s |
| Sequential Write Speed | 1,300MB/s |
| 4K Random Read | Up to 250,000 IOPS |
| 4K Random Write | Up to 170,000 IOPS |
| DRAM Cache | No |
| TBW | 100 TBW |
| MTBF | 2,000,000 Hours |
| Features | Advanced Garbage Collection |
| LDPC (Low Density Parity Check) | |
| S.M.A.R.T | |
| Certificate | CE, UKCA, FCC, BSMI, KC, RCM |
| General | |
| Voltage | DC +3.3V |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 2.23mm |
| Weight | 8g |
| Operating Temperature | 0˚C ~ 70˚C |
| Shock Resistance | 1500G/0.5ms |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 100TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,299.00
Save: R 900!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,299.00
R7,499.00
Save: R 1,800!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!









