Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | MTE SSD Series |
| Model | MTE310S 2TB (TS2TMTE310S) |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Flash Type | 3D TLC NAND |
| Controller | N/A |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,000MB/s |
| Random Read 4K (IOPS) | Up to 600,000 IOPS |
| Random Write 4K (IOPS) | Up to 500,000 IOPS |
| Endurance Rating | 1200TBW |
| General | |
| Features | SLC Cache with Host Memory Buffer |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| MTTF | Up to 2.0 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Certifications | CE/UKCA/FCC/KC/RCM |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Dimensions | 30 x 22 x 2.28mm (L x W x H) |
| Weight | 4.0 grams (approx) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



