Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | SSD 245S Series |
| Model | TS500GMTE245S |
| Controller | Silicon Motion Controller |
| Flash Technology | TLC NAND Flash Technology |
| Heatsink | Yes, Ultra-Thin Graphene Heatsink |
| Form factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 500GB |
| DRAM Cache | N/A, Host memory buffer & SLC cache |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 4,800MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,000MB/s |
| 4K Random Read (IOPS) | Up to 300,000 IOPS |
| 4K Random Write (IOPS) | Up to 600,000 IOPS |
| Endurance (Total bytes written) | 300TBW |
| General | |
| Operating Voltage | 3.3V ±5% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.42 mm (L x W x H) |
| Weight | 9 grams |
| MTBF | 2.0 Million hours |
| Colour | Black |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Direct Storage Compatibility | Yes, supports Direct Storage (Windows 11 and later) |
| Operating System Support | Microsoft Windows 7 or later |
| Linux Kernel 2.6.31 or later | |
| Software | Transcend SSD Scope Software |
| Features | S.M.A.R.T. |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| Host Memory Buffer | |
| SLC Cache | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!

