
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | SSD 245S Series |
| Model | TS4TMTE245S |
| Controller | Silicon Motion Controller |
| Flash Technology | TLC NAND Flash Technology |
| Heatsink | Yes, Ultra-Thin Graphene Heatsink |
| Form factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 4000GB (4TB) |
| DRAM Cache | N/A, Host memory buffer & SLC cache |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,300MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,000MB/s |
| 4K Random Read (IOPS) | Up to 390,000 IOPS |
| 4K Random Write (IOPS) | Up to 630,000 IOPS |
| Endurance (Total bytes written) | 2400TBW |
| General | |
| Operating Voltage | 3.3V ±5% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.42 mm (L x W x H) |
| Weight | 9 grams |
| MTBF | 2.0 Million hours |
| Colour | Black |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Direct Storage Compatibility | Yes, supports Direct Storage (Windows 11 and later) |
| Operating System Support | Microsoft Windows 7 or later |
| Linux Kernel 2.6.31 or later | |
| Software | Transcend SSD Scope Software |
| Features | S.M.A.R.T. |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| Host Memory Buffer | |
| SLC Cache | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Does as Advertised - Anton, 18 December 2023
Not much can be said about ssd's, easy install, meets the advertised specs, is fast as heck. Good TBW for the price (which is something you do have to keep in mind, m.2 ssd's have a limited number of terabyte writes before the drive begins to fail), in comparison to many other ssd's on the market, really good value for money. The only negative (and this may be a side effect of having my OS on here and being slotted closest to the cpu, so take this with a grain of salt - your milage may vary) is that this particular drive runs a little toasty - 55 degrees celcius - compared to my other drives - average 45 degrees. That said, not once has that been an issue.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!









