Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | SSD 245S Series |
| Model | TS1TMTE245S |
| Controller | Silicon Motion Controller |
| Flash Technology | TLC NAND Flash Technology |
| Heatsink | Yes, Ultra-Thin Graphene Heatsink |
| Form factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 1000GB (1TB) |
| DRAM Cache | N/A, Host memory buffer & SLC cache |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,300MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,600MB/s |
| 4K Random Read (IOPS) | Up to 500,000 IOPS |
| 4K Random Write (IOPS) | Up to 630,000 IOPS |
| Endurance (Total bytes written) | 600TBW |
| General | |
| Operating Voltage | 3.3V ±5% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.42 mm (L x W x H) |
| Weight | 9 grams |
| MTBF | 2.0 Million hours |
| Colour | Black |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Direct Storage Compatibility | Yes, supports Direct Storage (Windows 11 and later) |
| Operating System Support | Microsoft Windows 7 or later |
| Linux Kernel 2.6.31 or later | |
| Software | Transcend SSD Scope Software |
| Features | S.M.A.R.T. |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| Host Memory Buffer | |
| SLC Cache | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



