Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | USB Type-C Adapters |
| Model | USB Type-C DisplayPort to Dual HDMI 4K Adapter (V1404B) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 5Gbps Type-C Connector (Upstream, DisplayPort) |
| 2x HDMI 2.0 Ports | |
| Video Output | |
| HDMI | 2x HDMI 2.0 Ports, supports up to 4K (3840x2160) @ 60Hz, supports HDCP |
| Display Support | |
| Single Display | Up to 4K Ultra HD (3840x2160), 1x 60Hz monitor (Windows) |
| Dual Display | Up to 4K Ultra HD (3840x2160), 2x 60Hz monitors (Windows) |
| General | |
| Cable Length | 150mm |
| Dimensions | 63 x 65.5 x 16.4mm (D x W x H) |
| Materials | ABS Plastic, Aluminium (shell) |
| Colour | Silver |
| Software | Plug and play compatible (Requires DisplayPort MST support for multiple monitor) |
| Operating Systems Supported | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Ajazz AKP01E Touch International Edition 4K HDMI 6-Port USB 5Gbps...
In stock with WootwareR929.00
R499.00
Save: R 430!









