Customers Who Viewed This Product Purchased
Seagate ST24000NM002H Exos X24 24TB 7200RPM SATA 6Gb/s 512MB Cach...
In stock with WootwareR15,999.00
R14,299.00
Save: R 1,700!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
Seagate ST6000VN006 IronWolf 6TB 5400rpm SATA 6Gb/s 256MB Cache 3...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,899.00
Save: R 1,100!
Seagate ST8000DM004 Barracuda 8TB 5400RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache ...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,799.00
Save: R 1,700!
Seagate ST8000VN004 IronWolf 8TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/s 3...
In stock with WootwareR6,799.00
R5,199.00
Save: R 1,600!
Seagate ST2000DM008 Barracuda 2TB 7200RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,799.00
Save: R 200!
Western Digital 0B48722 Ultrastar DC HC555 16TB SATA 3.0 7200 RPM...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,999.00
Save: R 1,000!
Seagate ST12000VN0008 IronWolf 12TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,499.00
Save: R 1,500!
Seagate ST8000NT001 IronWolf Pro 8TB 7200rpm SATA 6Gb/s 256MB Cac...
Stock Coming SoonR6,999.00
R6,499.00
Save: R 500!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC |
| Model | Ultrastar DC HC550 18TB (0B48723) |
| Specifications | |
| Recording Technology | CMR |
| Interface | SATA 6 Gbps |
| Unformatted Capacity | 18TB (18,000GB) |
| Form Factor | 3.5" |
| Native command Queuing | Yes |
| Advanced Format | Yes |
| Secure Erase | Secure Erase Capable |
| Deployment | Support for NAS/Datacenter/Workstation systems |
| Performance | |
| Interface Transfer Rate | 269MB/s (sustained) |
| Cache (MB) | 512MB |
| RPM | 7200 RPM |
| Reliability & Data Integrity | |
| Load / Unload Cycles | 600,000 |
| Non-recoverable Read Errors per bits Read | < 1 in 10^15 |
| MTBF | 2.5 million hours |
| Workload Rate | N/A |
| Power Requirements | |
| Read / Write | 6.4W average |
| Idle | 5.3 typical |
| Standby & Sleep | 0.29W |
| Environmental Specifications | |
| Operating | 0°C to 65°C |
| Non-Operating | -40°C to 70°C |
| Idle Acoustics | 20 dBA |
| Seek Acoustics | 32 dBA |
| Physical Dimensions | |
| Dimensions | 26.1 x 147 x 101.6mm (H x L x W) |
| Weight | 0.690kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
XPG AX4U320016G16A-DT50 SPECTRIX D50 RGB 32GB (2x16GB) DDR4-3200M...
In stock with WootwareR6,699.00
R5,999.00
Save: R 700!
Toshiba MG09ACA18TE MG Series 18TB 3.5" SATA 6Gbps 512MB Cache 51...
Contact for AvailabilityR10,570.00
Western-Digital 0F38459 Ultrastar DC HC550 18TB 7200rpm SATA 6Gb/...
Contact for AvailabilityR7,865.00
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G GV-N506TWF2OC-16GD ...
Contact for AvailabilityR12,179.00






















