Customers Who Viewed This Product Purchased
Seagate ST6000VN006 IronWolf 6TB 5400rpm SATA 6Gb/s 256MB Cache 3...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,899.00
Save: R 1,100!
Seagate ST6000VX009 SkyHawk 6TB SATA 6Gb/s 256MB Cache 3.5 Inch I...
Contact for AvailabilityR3,399.00
Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | Red NAS Storage |
| Model | WD60EFRX |
| Interface | SATA III 6 Gb/s |
| Capacity | 6 TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Performance | |
| Interface Speed | 6 Gb/s |
| Data Transfer Rate | 175 MB/s |
| Cache | 64 MB |
| Spindle Speed | 5400 RPM |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| MTBF | 1,000,000 |
| Workload Rate | 180 TB/year |
| Power Requirements | |
| Read/Write | 5.3W |
| Idle | 3.4W |
| Sleep | 0.4W |
| Environmental | |
| Operating Temperatures | 0 to 65°C |
| Non-Operating Temperatures | -40 to 70°C |
| Operating Vibrations | 30 Gs/2ms |
| Operating Vibrations (Read Only) | 65 Gs/2ms |
| Non-Operating Vibrations | 250 Gs/2ms |
| Idle Noise Level | 25 dBA |
| Seek Noise Level | 28 dBA |
| Physical Dimensions | |
| Size (HxLxW) | 26.1 x 147 x 101.6 mm |
| Weight | 750 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
UGREEN 35261 NASync DXP4800 PLUS 4-Bay 3.5" SATA Intel Pentium Go...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,999.00
Save: R 1,000!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,199.00
R19,999.00
Save: R 4,200!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ADATA AD5S560032G-S PREMIER 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V Bla...
In stock with WootwareR10,099.00
R7,299.00
Save: R 2,800!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,399.00
Save: R 2,900!
Kioxia LVD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G4 1TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR5,699.00
R3,499.00
Save: R 2,200!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!



















