Seagate ST8000DM004 Barracuda 8TB 5400RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache ...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,799.00
Save: R 1,700!
Seagate ST8000VN004 IronWolf 8TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/s 3...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,999.00
Save: R 1,800!
Seagate ST8000NT001 IronWolf Pro 8TB 7200rpm SATA 6Gb/s 256MB Cac...
Stock Coming SoonR6,999.00
R6,499.00
Save: R 500!
Seagate ST8000VE001 Skyhawk AI 8TB SATA 6Gb/s 256MB Cache 3.5 Inc...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,999.00
Save: R 1,200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | Gold Series |
| Model | WD Gold 8TB (WD8005FRYZ) |
| Specifications | |
| Recording Technology | CMR |
| Interface | SATA 6 Gbps |
| Unformatted Capacity | 8TB (8000GB) |
| Form Factor | 3.5" |
| Native command Queuing | Yes |
| Advanced Format | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Deployment | Support for systems with unlimited number of drive bays |
| Performance | |
| Interface Transfer Rate | 267MB/s |
| Cache (MB) | 256MB |
| RPM | 7200 RPM |
| Reliability & Data Integrity | |
| Load / Unload Cycles | N/A |
| Non-recoverable Read Errors per bits Read | N/A |
| MTBF | 2,500,000 Hours |
| Workload Rate | N/A |
| Power Requirements | |
| Read / Write | 8.0W average |
| Idle | 6.7W typical |
| Standby & Sleep | N/A |
| Environmental Specifications | |
| Operating | 5°C to 65°C |
| Non-Operating | -40°C to 70°C |
| Idle Acoustics | 29 dBA |
| Seek Acoustics | 36 dBA |
| Physical Dimensions | |
| Dimensions | 26.1 x 147 x 101.6mm (H x L x W) |
| Weight | 0.715kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- How do you review a HDD - Jannie, 20 November 2024
It either works or it is dead on arrival.
Well I only had the drive for a week, but it has been smooth sailing so far. Drive is responsive, and reasonably fast for a hard drive. Contrary to other reports claiming it to be very noisy I don't really hear it.
Let's see if it will last 5-10 years!
UGREEN 25369 NASync DXP2800 2-Bay 3.5" SATA Intel N100 3.4GHz 4-C...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,699.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Dell SE2425HM 24" Full HD(1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monito...
In stock with WootwareR3,299.00
R1,899.00
Save: R 1,400!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
ID-Cooling FX240 PRO White 240mm Liquid CPU Cooler
Contact for AvailabilityR899.00
R799.00
Save: R 100!
Western Digital WDS200T5B0E WD BLUE SN5100 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,999.00
Save: R 3,900!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Seagate ST12000VN0008 IronWolf 12TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,499.00
Save: R 1,500!
Samsung MZ-V9P1T0BW 990 PRO 1TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR6,499.00
R5,499.00
Save: R 1,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
HIKSEMI HS-SSD-FUTURE-4096G FUTURE 4TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Sol...
In stock with WootwareR19,099.00
R8,999.00
Save: R 10,100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!




















