Dell PV15250_RPLU_008_P Pro 15 Essential PV15250 Intel Core i7-13...
In stock with WootwareR20,999.00
R16,999.00
Save: R 4,000!
ASUS X1504VA-I716512BL0W Vivobook 15 Intel Core i7-1355U 5.00GHz ...
In stock with WootwareR17,199.00
R14,799.00
Save: R 2,400!
Lenovo 83K100EWSA IdeaPad Slim 3i Intel Core i7-13620H 4.9Ghz 10-...
In stock with SupplierR14,599.00
ASUS B1503CVA-I716512G0X ExpertBook B1 Intel Core i7-13620H 4.9Gh...
In stock with SupplierR16,882.00
[RECERTIFIED] WootBook Nova Intel Core i7-13620H 4.90GHz Boost 10...
In stock with WootwareR22,799.00
R18,299.00
Save: R 4,500!
Dell Pro 15 Essential PV15250 Intel Core i7-1355U 5.0Ghz 10-Core ...
In stock with SupplierR17,499.00
Acer NX.EJ8EA.00H Extensa EX215-57 Intel Core i7-13620H 4.9Ghz 10...
In stock with SupplierR18,389.00
Lenovo 83KX004MSA IdeaPad 5 2-in-1 14IRH9 Intel Core i7-13620H 4....
In stock with SupplierR19,485.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Wootware |
| Series | WootBook Ultra |
| Model | Ultra X16 (GM6PX7X-I7RX47) |
| Processor | |
| Model | Core i7-13700HX |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Boost Clock | 5.00 GHz |
| Core Layout | 8x Performance-Cores |
| 8x Efficient-Cores | |
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 24 |
| Cache | 30MB Intel SmartCache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Supported Memory | 2x SO-DIMM Slots (both unoccupied) |
| Up to 96GB Maximum Capacity | |
| DDR5-4800MHz | |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB GDDR6 Graphics |
| Base TGP | 115W (25W Dynamic Boost) |
| Additional | Integrated MUX Switch |
| Display | |
| Size | 16" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | WQXGA (2560 x 1600) |
| Additional | 240Hz Refresh Rate |
| 100% sRGB | |
| Narrow Bezel | |
| Storage | |
| Supported | 2x NVMe M.2 2280 PCI-E 4.0 x4 SSD Slots (both unoccupied) |
| Input / Output | |
| Ports | 1x Thunderbolt 4 (display, transfer, docking) (only w/ 5V@3A output) |
| 1x USB 3.2 Gen2 Type-A (power off mode supports USB power) | |
| 2x USB 3.2 Gen1 Type-A (power off mode supports USB power, but w/o bc1.2 protocol) | |
| 1x HDMI 2.1 | |
| 1x UHS-I SD Card Reader (SD/SDHC/SDXC) | |
| 1x RJ45 Ethernet Port | |
| 1x Audio Combo Jack | |
| 1x Mic-In Jack | |
| 1x Kensington Lock Slot | |
| 1x DC-In Jack | |
| Audio | 2x 2W Speakers |
| Communications | |
| Wi-Fi | Intel Wi-Fi 6E AX211 Adapter |
| 802.11ax, Tri Band | |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| LAN | 2.5 Gigabit (10/100/1000/2500) LAN Port |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | 4 Zone RGB LED Backlit Membrane Keyboard |
| Pointing Device | Glass Touch Pad |
| Touch pad enable/disable toggle | |
| General | |
| Features | Intel 13th Gen Raptor Lake Processor |
| NVIDIA GeForce RTX 40 Series Mobile Graphics | |
| Delta E < 2 Colour Accuracy | |
| Thunderbolt 4 Port | |
| Liquid Metal Thermal Paste (CPU & GPU) | |
| Precision Glass Touchpad | |
| WiFi 6E | |
| Nahimic Audio | |
| 100% sRGB Colour Gamut | |
| RGB Light Bar | |
| PCIe Gen4 Support | |
| Webcam | FHD IR Camera with 2x D-Mic |
| Compatible with Windows Hello | |
| Operating System Support | Windows 11 |
| Battery | 4-Cell, 4s1p, 99Wh |
| AC Adapter | 230W |
| Dimensions | 358.4 x 251.2 x 26.1 mm (LxWxH) |
| Weight | 2.5kg +/- 5% |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty (Optional Extension to 3 Year Warranty) |
| Panel adheres to/is subject to the IIS Specification. | |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Love the laptop but.. - Brandon, 29 August 2023
It seems like there aren't any BIOS updates or software update for these machines from what I can see.
Other than that issue, the laptop has been amazing to use and been handling my games without issues - great product - Luther, 3 May 2023
The delivery was fast and the computer was in pristine condition. This computer is just insane because its so good, the website has everything you need
- Great laptop - Glen, 30 March 2023
Was slightly worried about the lack of reviews but took the chance anyway.
So far I have been pleasantly surprised.
The only negative point I have is that there is significant light bleed in low light situation but only noticeable when image is full black.
I am very happy with the performance. I have to give a huge shout-out to Wootware for getting the laptop ready for me so quickly when I needed a replacement at short notice.
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!
Dell PB16250_LATI5550-U5 Pro 16 Plus Intel Core Ultra 5 235U 4.9G...
Contact for AvailabilityR28,399.00
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!
GEEKOM A8 Max AMD Ryzen 7 8745HS 4.90GHz 8-Core 16GB (1x16GB) DDR...
In stock with WootwareR21,749.00
R12,999.00
Save: R 8,750!
ASUS VA249HG 23.8" Full HD (1920x1080) 120Hz 1ms IPS FreeSync Bla...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
HP B9YL6ET ProBook 4 G1i 14 Intel Core Ultra 7 255U 5.2Ghz 12-Cor...
Contact for AvailabilityR21,261.00




![[RECERTIFIED] WootBook Nova Intel Core i7-13620H 4.90GHz Boost 10...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/w/o/wootbook_nova_01-v1_2.jpg)

















