XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Radeon RX 6000 Series |
| Model | RX 6750 XT Core SPEEDSTER QICK 319 (RX-675XYJFDP) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Compute Units | 40 |
| Ray Accelerators | 40 |
| ROPs | 64 |
| Base Clock | 2150MHz |
| Game Clock | 2495MHz |
| Boost Clock | 2600MHz |
| Stream Processors | 2560 |
| Texture Units | 160 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 2 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 96MB |
| Effective Memory Clock | 18Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 432 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | 2.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 (with DSC) |
| 1x HDMI 2.1 (2.1 VRR and FRL) | |
| HDMI 4K Support | Yes |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 7nm GPU |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 1.4 with DSC | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| 4K H264 Decode | |
| 4K H264 Encode | |
| H265/HEVC Decode | |
| H265/HEVC Encode | |
| AV1 Decode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| Game Driver Optimizations | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 220W |
| Minimum Recommended Power Supply | 650W |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | 323 x 132 x 51 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- 6750xt a beast - Fahim, 26 December 2024
Was first sceptical about purchasing this GPU as I've never bought anything from Wootware but the service was great and quick with the delivery, really impressed. This GPU is awesome runs anything you throw at it really a 1440p max graphics type of card with optimized settings making things even better
Keep up the good work will be ordering more in future from you guys!!! - Short but sweet - Stefano, 11 October 2022
The card is absolutely massive so make sure your tower has the space. I really liked that when the card wasn't under load the fans didn't need to turn on making it very quiet.
Unfortunately the card I received was faulty and has been returned - and there was no stock to replace it. While I am not thrilled with the outcome, Wootware offered impeccable customer service and even arranged for the return courier. - Awesome card - Stephen, 5 October 2022
Upgraded from the XFX 6600XT MERC and what a card for the Qick version. Games run great on this at 1080P. Paired with a 5600x it is great. Runs super quiet and cool.
- Super easy to recommend - Karl, 6 September 2022
Upgraded from a 1070ti and this has absolutely smashed everything I've thrown at it. The FreeSync and AMD SAM with my Ryzen has exceeded expectations. It's also quieter than expected, and not as hot as my previous card. ATI's FSR seems really good so far too. For this price, it's peerless in my view, and the 12GB GDDR6 is likely to futureproof it pretty well compared to a 3070.
Just be aware that Radeon's raytracing performance is poor relative to the RTX cards. My Cyberpunk benchmark with basic raytracing at max graphics is 70fps. Max raytracing drops it to 24 at 1080p. Also it's a big card. - Great Performance Card - Gareth, 9 August 2022
This card has stunned me my FPS has increased a huge amount, and it also stays cool even under load, its a great card for 1080P and 1440P, really impressed.
- Very Good AMD Graphics Card - Shimoné, 5 August 2022
Paired with my Ryzen 5 5600X, This GPU is a beast at 1080p gaming. Some games even offer the use of Ray Tracing, but you get a heavy drop in frames. So I use Super Resolution in conjunction with SAM (Smart Access Memory) to get the best performance out of this GPU... And man, does it do good? Wow!!!
- So much of amazing !! - Gareth, 30 July 2022
Upgraded from a Rx 590 to this beast of a card, I couldn't be happier !! And again Wootware thank you for amazing service to top it off !!
- Pure Awesomeness - Shimoné, 12 July 2022
I absolutely love this GPU. I had to buy an anti sag bracket for it, but, its fine. I dont mind it.
- A Great GPU - Stefan, 3 July 2022
The perfect card for high refresh rate 1080p gaming and 1440p gaming
FSP VITA-750BD VITA BD 750W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,389.00
R999.00
Save: R 390!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!














