XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Radeon RX 6000 Series |
| Model | RX 6900 XT Speedster MERC 319 Black (RX-69XTATBD9) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 6900 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Compute Units | 80 |
| Ray Accelerators | 80 |
| ROPs | 128 |
| Stream Processors | 5120 |
| Texture Units | 320 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 2 Architecture |
| Base Clock | 1950 MHz |
| Game Clock | 2135 MHz |
| Boost Clock | 2365 MHz |
| Memory | |
| Infinity Cache | 128 MB |
| Memory Size | 16 GB |
| Effective Memory Clock | 16 Gbps |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplaytPort 1.4 (with DSC) |
| 1x HDMI 2.1 VRR & FRL | |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 7nm GPU |
| PCI Express 4.0 Support | |
| DisplayPort 1.4 with DSC | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| Video Streaming up to 8K | |
| Hardware Raytracing *1 | |
| Game Driver Optimizations | |
| HDMI 4K Support | |
| 4K H264 Decode | |
| 4K H264 Encode | |
| H265/HEVC Decode | |
| H265/HEVC Encode | |
| AV1 Decode | |
| AMD RDNA 2 Architecture | |
| AMD FreeSync Technology | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| Note | *1. Not compatible with Windows 7 |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 2x 8-Pin Connectors |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3 Slot |
| Dimensions | 340mm x 139mm x 57mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great card, Slightyly higher than normal coil whine. - Raynhardt, 16 December 2022
Delivery is great. Card is a beaut. However the coil whine is really loud. That being said my PC has sound dampened so it isn't too noticeable once it is in.
- Fast - Darrien, 25 November 2022
For the price it's about on par with a 3090 in raster performance, no complains with this card I play everything on max on 1440p get on average 130-150 fps in games paired with a 5800x3D
- Good, fast and a sleek design - Janco, 15 November 2022
I am very happy with this gpu. I upgraded from a 5700xt, it started to struggle to run games at high to ultra settings at 1440p, it was barely above 60fps in most single player titles. This 6900xt is a big leap and runs everything at 120fps plus.
In terms of cooling, XFX did a good job and the fans never get too loud under load, not completely quiet but quiet enough (maybe a bit of coil whine in loading screens but it is minimal and not during gameplay)
Build quality is good, materials feel solid and premium.
The lighting looks good too.
Great value overall, considering the new cards from nvidia are underwhelming when it comes to price to performance.
Wootware also provided me with the best service as always. - Great service and product - Werner, 14 November 2022
The intent was to be able to do 2K gaming at decent frames with high graphic settings. This GPU delivers on demanding games. Service received from WOOTWARE was also excellent.
- Got more than I wanted - Morné, 14 November 2022
I ordered the Swift on the site, but was then offered the Merc due to only that model being shipped, so I got more than I wanted? Great...and shipping was done quick and efficient.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









