Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR76,999.00
R63,999.00
Save: R 13,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,999.00
Save: R 3,000!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | SPEEDSTER Series |
| Model | RADEON RX 7600 XT SPEEDSTER SWFT210 CORE (RX-76PSWFTFY) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 7600 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Compute Units | 32 Compute Units |
| Ray Accelerators | 32 |
| Stream Processors | 2048 Unified |
| Base Clock | 1980 MHz |
| Game Clock | Up to 2470 MHz |
| Max Boost Clock | Up to 2755 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 3 Architecture |
| GPU Design | TSMC 6nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 32MB |
| Effective Memory Clock | 18Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 |
| 1x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | XFX Ghost Thermal Cooler Design |
| Dual 100mm Dual Ball Bearing Fans with Zero RPM Mode | |
| Metal Wrap-around Protective Backplate | |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 150W |
| Minimum Recommended Power Supply | 600W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG connectors |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 272 x 118 x 50mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









