XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
ARKTEK Radeon RX 580 CYCLOPS 8G V4 2048SP 8GB GDDR5 256-bit PCIe ...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,299.00
Save: R 1,700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | SPEEDSTER Series |
| Model | Radeon RX 7700 XT SPEEDSTER QICK319 BLACK (RX-77TQICKB9) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 7700 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Compute Units | 54 Compute Units |
| Ray Accelerators | 54 RT units |
| Stream Processors | 3456 Unified |
| Base Clock | 1785 MHz |
| Game Clock | Up to 2276 MHz |
| Max Boost Clock | Up to 2600 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 3 Architecture |
| GPU Design | TSMC 6nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 48MB |
| Effective Memory Clock | 18Gb/s |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 |
| 1x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | XFX QICK Thermal Cooler Design |
| Triple Dual Ball Bearing Fans with Zero RPM Mode | |
| Metal Wrap-around Protective Backplate | |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 220W |
| Minimum Recommended Power Supply | 700W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slots |
| Dimensions | 335 x 130 x 52mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Exceptional! - Jarryd, 15 May 2025
This was my choice of upgrade from my old GTX 1060 6GB and haven't regretted purchasing it. This costs only a little more than the RX 7600XT and is worth it!
- Excellent - JL, 10 May 2025
This fits my midrange gaming needs perfectly and would recommend to others who have a R10k limit on their GPU budget.
- Great Card - Jason, 9 May 2025
Very happy with my purchase, delivery was early and products were excellent.
- Loving it! - Henco, 25 April 2025
Overall really happy with the performance and output of this card. It is exactly what I needed and was looking for from a budget perspective. I would even say it succeeded my expectation. While not top of the class. The performance increase for the price based on my upgrade from at GTX 1070 to this is a no brainer.
- I am in love. - Ruben, 8 April 2025
This GPU is fantastic. Regularly you would go for its more powerful brother, the Radeon RX 7800 XT, which is only slightly more expensive with a great deal more performance, but I got this at a HUGE special, with Monster Hunter Wilds included in the package. Overall, this is a really good GPU and far outperforms its competitor, the RTX 4060 and its TI variant, and I got it for cheaper than both those cards. It also looks slick and is really cool. The fans on this GPU only start to spin when it reaches 55 degrees C, and it almost never reaches that temperature, even under load. Honestly, if you are going to this card from a GTX 1060 6 GB like I did, you will be so surprised by its performance. I literally could not stop smiling after seeing how much better this card was than my old GPU. Honestly, I am considering buying a 1440p monitor so I can appreciate the graphics this card generates more. I can consistently get over 120-150 fps on games with max settings in 1080p. If you can buy this card on a special with a significant price difference between its brother, the 7800 XT, then 100% do.
- Great Product - Christo, 10 February 2025
If you want to buy for low end gaming now with an eye for using it for the next 7-10 years.... buy this.
- XFX 7700xt GPU review - Jeviro, 28 November 2024
I am extremely happy with my graphics card. The card works like a dream, runs super quietly and really cool and plays any game that I throw at it. Overall a really good card and I am really impressed with its performance. Would recommened this product to other people.
- Good GPU - Philippus, 23 September 2024
For the few days I have the gpu it's not bad at all good for 1440p with some tweaks in some games. From my experience it is a very cool gpu hardly ever goes in the 60 degrees even after hours of game time also I'm not hearing any coil sounds very solid mid gaming gpu for 1440p.
- A 1440p monster - Thomas, 27 April 2024
I had a 1080p when I got build driving this card, it is simply overkill for that; at some points I was getting fps values in the hundreds at this resolution. I am now running it at its 1440p target home and it performs really well, no issues with VRAM thus far. This XFX model runs as cool as ice after extended periods of gameplay or GPU-intensive work. Definitely put this high up your shortlist.
- Great gpu for 1080p/1440p gaming. - Prem, 12 January 2024
Its the first time I've used an AMD gpu and i have no regrets.
I primarily bought this card to be used for 1080p gaming and all games run easily over 100fps maxed out, i have also tested the card on my 1440p monitor and most games run above 60fps maxed at that resolution.
The card runs extremely cool even when overclocked staying under 60°C.
Slight coil whine when running close to max usage but most modern gpu's seem to have this these days but with headphones on this cannot be heard.
Build quality is great and overall I'm happy with the purchase. - Beast - Junaid, 25 December 2023
Coming from a Gtx 1060, this new gen card is a beast. Its huge aswell with the three fans so ensure your case specs fit in length.
This card does exactle what it stats. A 1440p beast. It plays hogwarts legacy ultra 1440p with over 100 fps. It is definitely the best card in its price range buying new. If i would said in my experience you will have to go more expensive as on rtx 4070 or rx7800xt which is more in price to out perform this card. - Good product - Stefan, 9 October 2023
The card is really solid, performance is as expected, even paired with my older 8th gen i7 CPU. I would just suggest that you make sure that your case is capable of fitting this GPU as it is huge, the up side to that is that it seems to run extremely cool.









