Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,299.00
Save: R 900!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,299.00
R7,499.00
Save: R 1,800!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,399.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG by ADATA |
| Series | GAMMIX S60 |
| Model | GAMMIX S60 (AGAMMIXS60-512G-CSBK) |
| Unformatted Capacity | 512GB |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Flash Type | 3D NAND |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 4,700MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 1,700MB/s |
| Sequential Read Speed (PS5) | Up to 4,000MB/s |
| Endurance Rating | 110TBW |
| General | |
| Features | SLC Caching with Host memory buffer |
| Advanced LDPC ECC Technology | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| MTTF | Up to 1.5 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5ms |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, Morocco, EAC, RCM, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes |
| Dimensions (with heatsink) | 80 x 22 x 3.13 mm (L x W x H) |
| Dimensions (without heatsink) | 80 x 22 x 2.15 mm (L x W x H) |
| Weight (with heatsink) | 11g |
| Weight (without heatsink) | 7g |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!











