XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR76,999.00
R63,999.00
Save: R 13,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,999.00
Save: R 3,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | Solid |
| Model | ZT-D40730R-10P |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 Ti SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Graphics Clock | 1920 MHz |
| Boost Clock | 2610 MHz |
| CUDA Cores | 8448 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | Yes, v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | HDMI: Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1a Specification |
| DisplayPort: up to 7680x4320@60Hz | |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.5 | |
| Super Resolution | |
| DLAA | |
| Ray Reconstruction | |
| Frame Generation | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| NVIDIA 8th Generation Encoder (NVENC) | |
| NVIDIA 5th Generation Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| ZOTAC IceStorm 2.0 Advanced Cooling | |
| Triple 100mm Fans | |
| FREEZE Fan Stop | |
| Active Fan Control | |
| Metal Backplate | |
| GPU Support Stand Included | |
| Zotac FireStorm Utility | |
| Power Requirements | |
| Power Input | 1x 12VHPWR |
| Recommended Power Supply | 700W |
| Power Connector | 295W |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.5 Slot |
| Dimensions | 336.5mm x 136mm x 74.8mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great for 4k gaming - Kris, 2 January 2025
I got this for my daughter for gaming, and though she hasn't yet run one of the latest, more graphically intense games, its been running way below threshold. I was able to push it by loading in one of my projects from unreal engine and it ran smoothly, no lag while panning and zooming.
- Zotac GeForce RTX 4070 Ti SUPER Solid ZT-D40730R-10P - Renier, 11 November 2024
I am still waiting for the Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis to be available to buy to finalise my build. I cannot wait to start gaming on the new system.
- RTX 4070 Ti SUPER - Daniel, 18 October 2024
Looks great, classic square with nice silver color accent on the black. Much better than the previous rounded edges and cone'ish shape. model. Its a bit on the big side, taking up 3 slots so you need adequate space in your build. Overall performs like it should and looks like a premium card.










