MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
Stock Coming SoonR799.00
R649.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | Atom |
| Model | Atom V550 |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 550W |
| 80 Plus Efficiency | N/A |
| Cables | |
| Modular Design | Non-Modular |
| Connectors | 1x 24 Pin ATX |
| 1x 8 (4+4) Pin EPS12V | |
| 2x 8 (6+2) Pin PCIe | |
| 5x SATA | |
| 2x Molex | |
| 1x FDD | |
| Power | |
| Input | 230VAC 4A 47-63Hz |
| Power Output | 3.3V - 18A - 120W |
| 5V - 16A - 120W | |
| 12V - 42A - 504W | |
| -12V - 0.3A - 3.6W | |
| 5Vsb - 2.5A - 12.5W | |
| Protection | OPP/OVP/UVP/SCP |
| General | |
| Colour | Black |
| Features | CircuitShield |
| Thermal Manager | |
| Fan | 120 mm (Silent Fan) |
| Product Dimensions | 140mm x 150mm x 86mm |
| Package Contents | 1x Antec Atom V550 ATX Power Supply |
| 1x User Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Real waste of time and money - J, 3 May 2022
Okay,so i bought this for a dumb office pc,nothing special,4th gen i5,500gb samsung ssd,and 2 fans. This poor power supply whines and blows like a tornado,worst power supply i have seen in more than a decade,i am sure this thing wont be able to do 60% of its rated capacity even. Do yourself a favour and avoid the Atom series by all means,even a dell OEM 400watt psu does better. I will for sure be sending this one back as soon as i secured a better power supply at a humanly sane price.
- Hot garbage - Channing, 25 April 2022
I bought this for a Core i3 12100F + AMD Radeon RX 6500 XT build. The build should consume less than 300W, however, this power supply caused black screens on every boot whenever the GPU driver tried to initialize.
After hours of troubleshooting, replacing the power supply with a 450W unit I had lying around resolved the issue. Swapping this one back in caused the issue to come back, so either I received a defective unit, or this power supply is of such poor quality that it cannot output even 55% of its rated capacity.
Thankfully though, Wootware's service rocks!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
Contact for AvailabilityR1,099.00
R1,049.00
Save: R 50!
AMD YD3400C5FHSBX Ryzen 5 3400G 4-Core 4.2GHz Socket AM4 Desktop ...
Contact for AvailabilityR1,472.00
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Lexar LNM620X256G-RNNNG NM620 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Sol...
Contact for AvailabilityR1,099.00
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!




















